| Battery Type | Rechargeable Lipo Battery |
|---|---|
| Nominal Voltage | 3.7V |
| Nominal Capacity | 1200mAh |
| Max Charging&Discharging Current | 1C/1200mA |
| Battery Cell Size | Max 10*30.5*40.5mm |
| Battery Type | Lithium Ion Polymer Battery |
|---|---|
| Nominal Voltage | 3.7V |
| Nominal Capacity | 750mAh |
| Charge Voltage | 4.2V |
| Discharge Cut-offVoltage Voltage | 3.0V |
| Battery Type | Lithium Polymer Battery |
|---|---|
| Nominal Voltage | 3.7V |
| Nominal Capacity | 800mAh |
| Max Charging&Discharging Current | 1C/800mA |
| Battery Cell Size | MAX 7.5(T)x20.5(W)x44.5(L)mm |
| Battery Type | Custom LiPo Battery Pack |
|---|---|
| Nominal Voltage | 3.7V |
| Nominal Capacity | 620mAh |
| Max Charging&Discharging Current | 1C/620mA |
| Battery Cell Size | MAX 5.7(T)x31.7(W)x30.0(L)mm |
| Battery Type | 7.4V Li-polymer Battery Pack |
|---|---|
| Nominal Capacity | 720mAh |
| Nominal Voltage | 7.4V |
| Max Charging/Discharging Current | 720mA(1.0C) |
| Battery Cell Size | MAX 7.8(T)x25.5(W)x32.0(L)mm |
| Battery Type | Lithium Polymer Battery Pack |
|---|---|
| Nominal Capacity | 1800mAh |
| Nominal Voltage | 7.4V |
| Max Discharging Current | 1800mA(1.0C) |
| Cycle Life | Over 500 Times |
| Battery Type | High Discharge Rate Lipo Battery |
|---|---|
| Nominal Capacity | 1300mAh |
| Nominal Voltage | 7.4V |
| Charge Current | 0.2C/0.5C/1.0C |
| Max Continuous Charge Current | 2600mA(2.0C) |
| Battery Type | High Discharge Rate Lipo Battery |
|---|---|
| Nominal Voltage | 7.4V |
| Nominal Capacity | 1000mAh |
| Battery Cell Size | Max T8.2*W30.5*H48.0mm |
| Battery Pack Size | Max T17.4*W31.0**57.0mm |
| Battery Type | Li-polymer Battery |
|---|---|
| Nominal Capacity | 1100mAh |
| Niminal Voltage | 3.7V |
| Charge Voltage | 4.2V |
| Color | Silver |
| Battery Type | High Voltage Li-Polymer Battery |
|---|---|
| Nominal Capacity | 70mAh |
| Nominal Voltage | 3.8V |
| Charge Voltage | 4.35V |
| Cycle Life | ≥500 Times |