| Battery Type | Custom LiPO Batteries |
|---|---|
| Nominal Capacity | 1150mAh |
| Nominal Voltage | 3.7V |
| Max Charging/Discharging Current | 1C/1150mA |
| Battery Cell Dimension | MAX 3.8(T)x48.5(W)x60.5(L)mm |
| Battery Type | Small Li-Polymer Battery |
|---|---|
| Voltage | 3.7V |
| Capacity | 60mAh |
| Max Charging/Discharging Current | 1C/60mA |
| Battery Cell Size | MAX 3.0(T)x12.5(W)x21.5(L)mm |
| Battery Type | Li-Polymer Battery |
|---|---|
| Nominal Capacity | 350mAh |
| Nominal Voltage | 3.7V |
| Charge Voltage | 4.2V |
| Max Charging/Discharging Current | 1C/350mA |
| Battery Type | Rechargeable Polymer Lithium Battery |
|---|---|
| Nominal Capacity | 500mAh |
| Nominal Voltage | 3.7V |
| Charging Voltage | 4.2V |
| Cell Size | 5.5*23.0*38.5mm |
| Battery Type | Li-Polymer Battery |
|---|---|
| Nominal Capacity | 430mAh |
| Nominal Voltage | 3.7V |
| Max Charging/Discharging Current | 1.0CA(=430mAh) |
| Battery Pack Size | MaxT5.0*W12.0*H75.0mm |
| Battery Type | Lithium Polymer Battery |
|---|---|
| Nominal Capacity | 2000mAh |
| Nominal Voltage | 3.7V |
| Battery Cell Size | Max T7.0*W34.0*H82.0mm |
| Max Charging/Discharging Current | 1.0CA(=2000mAh) |
| Battery Type | Lithium Ion Polymer Battery |
|---|---|
| Nominal Voltage | 3.7V |
| Nominal Capacity | 1850mAh |
| Max Charging/Discharging Current | 1.0C/1850mA |
| Battery Cell Size | MAX 5.55*40.3*74.0mm |
| Battery Type | Lithium Polymer Battery Pack |
|---|---|
| Nominal Capacity | 1250mAh |
| Nominal Voltage | 3.7V |
| Continuous Discharging Current (Max.) | 1CA=(1250mA) |
| Battery Pack Size | MAX 4.3(T)x42.0(W)x62.5(L)mm |
| Battery Type | Custom Li-polyer Batteries |
|---|---|
| Nominal Capacity | 170mAh |
| Nominal Voltage | 3.7V |
| Cycle Life | ≥500 Times |
| Battery Pack Size | MAX 3.6*20.0*29.0mm |
| Battery Type | Rechargeable Lithium Ion Polymer Battery |
|---|---|
| Nominal Voltage | 3.7V |
| Nominal Capacity | 450mAh |
| Max Charge/Discharge Current | 1.0C/450mA |
| Battery Pack Dimension | MAX 6.0*22.5*40.5mm |