| Battery Type | Rechargeable Lithium Ion Polymer Battery |
|---|---|
| Nominal Voltage | 3.7V |
| Nominal Capacity | 450mAh |
| Max Charge/Discharge Current | 1.0C/450mA |
| Battery Pack Dimension | MAX 6.0*22.5*40.5mm |
| Battery Type | Rechargeable Li-ion Battery |
|---|---|
| Nominal Voltage | 3.7V |
| Nominal Capacity | 3000mAh |
| Battery Cell Size | MAX 6.0*50.5*80.5mm |
| Battery Pack Size | MAX 6.0*50.5*82.5mm |
| Battery Type | Lithium Ion Polymer Battery |
|---|---|
| Nominal Voltage | 3.7V |
| Nominal Capacity | 750mAh |
| Charge Voltage | 4.2V |
| Discharge Cut-offVoltage Voltage | 3.0V |
| Battery Type | Lithium Polymer Battery Pack |
|---|---|
| Nominal Capacity | 1800mAh |
| Nominal Voltage | 7.4V |
| Max Discharging Current | 1800mA(1.0C) |
| Cycle Life | Over 500 Times |
| Battery Type | Cylindrical Lithium-ion Cell |
|---|---|
| Nominal Capacity (Typical) | 3200mAh@0.2C |
| Nominal Voltage | 3.7V |
| Discharge Cut-off Current | 2.5V |
| Cell Dimension | Hight: 64.95mm±0.20mm; Diameter: 18.25mm±0.20mm |
| Battery Type | Lithium Ion Polymer Battery |
|---|---|
| Nominal Capacity | 520mAh |
| Nominal Voltage | 3.7V |
| Charge Volatge | 4.2V |
| Shape And Color | Prismatic , Silver |
| Battery Type | Lithium Polymer Battery |
|---|---|
| Model | 603450 |
| Nominal Voltage | 3.7V |
| Nominal Capacity | 1200mAh |
| Energy | 4.44Wh |
| Battery Type | 21700 Lithium-ion Rechargeable Cell |
|---|---|
| Nominal Capacity (Typical) | 4000mAh |
| Nominal Voltage | 3.6V |
| Discharge Cut-off Voltage | 2.5V |
| Standard Charge | CCCV, 2A, 4.20 V, 200mA Cut-off |
| Battery Type | 18650 Rechargeable Li Ion Battery |
|---|---|
| Nominal Capacity (Typical) | 2600mAh@0.2C |
| Nominal Capacity (Minimum) | 2500mAh@0.2C |
| Nominal Voltage | 3.65V |
| Charging Voltage | 4.2V |
| Battery Type | Rechargeable Lithium Polymer Battery |
|---|---|
| Nominal Voltage | 3.7V |
| Nominal Capacity | 2000mAh |
| Minimum Capacity | 2000mAh |
| Battery Pack Size | MAX 6.5x40x67.5mm (T*W*L) |