| Battery Type | Rechargeable Lipo Battery |
|---|---|
| Nominal Voltage | 3.7V |
| Nominal Capacity | 1200mAh |
| Max Charging&Discharging Current | 1C/1200mA |
| Battery Cell Size | Max 10*30.5*40.5mm |
| Battery Type | Cylindrical Rechargeabe LiPo Battery |
|---|---|
| Nominal Voltage | 3.7V |
| Typical Capacity | 630mAh |
| Standard Charging | 315mA/0.5C |
| Max Charging | 3A/3.0V |
| Battery Type | 18650 Lithium Battery |
|---|---|
| Nominal Capacity (Typical) | 3000mAh@0.2C |
| Nominal Capacity (Minimum) | 2900mAh@0.2C |
| Nominal Voltage | 3.6V |
| Charging Voltage | 4.2V |
| Battery Type | 7.4V Li-polymer Battery Pack |
|---|---|
| Nominal Capacity | 720mAh |
| Nominal Voltage | 7.4V |
| Max Charging/Discharging Current | 720mA(1.0C) |
| Battery Cell Size | MAX 7.8(T)x25.5(W)x32.0(L)mm |
| Battery Type | Li-polymer Battery |
|---|---|
| Model | UNM352023 |
| Nominal Voltage | 3.7V |
| Nominal Capacity | 115mAh |
| Typical Capacity | 125mAh |
| Battery Type | 4.45V High Voltage LiPo Battery |
|---|---|
| Nominal Capacity | 10000mAh |
| Nominal Voltage | 3.87V |
| Charging Volatge | 4.45V |
| Max Charging Current | 6000mA(0.6C-4.45V) |
| Battery Type | LiPO Batteries |
|---|---|
| Capacity | 550mAh |
| Voltage | 3.7V |
| Max Charging/Discharging Current | 1.0C/550mA |
| Cell Dimension | 5.5*25.5*40.5mm |
| Battery Type | Rechargeable Li-Polymer Battery |
|---|---|
| Nominal Voltage | 3.7V |
| Nominal Capacity | 1400mAh |
| Charge Voltage | 4.2V |
| Battery Pack Size | MAX 10.1(T)x30.0(W)x50.5(L)mm |
| Battery Type | Li-polymer Battery |
|---|---|
| Model | UNM502530 |
| Nominal Voltage | 3.7V |
| Nominal Capacity | 320mAh |
| Typical Capacity | 350mAh |
| Battery Type | Rechargeable Li Polymer Battery |
|---|---|
| Nominal Voltage | 3.7V |
| Nominal Capacity | 600mAh |
| Charge Voltage | 4.2V |
| Discharge Cut-off Voltage | 3.0V |