| Battery Type | Cylindrical Lithium Ion Cell |
|---|---|
| Nominal Capacity (Typical) | 2850mAh |
| Nominal Voltage | 3.65V |
| Charging Voltage | 4.20±0.05 V |
| Discharge Cut-off Voltage | 2.5V |
| Battery Type | Cylindrical Lithium Ion Cell |
|---|---|
| Nominal Capacity (Typical) | 3200mAh |
| Nominal Voltage | 3.65V |
| Charging Voltage | 4.2V |
| Discharge Cut-off Voltage | 2.5V |
| Battery Type | Lithium Polymer Battery |
|---|---|
| Model | UNM852530 |
| Nominal Voltage | 3.7V |
| Nominal Capacity | 650mAh |
| Max Charging&Discharging Current | 1C/650mA |
| Battery Type | High Discharge Rate Battery |
|---|---|
| Model | UNM801437 |
| Nominal Voltage | 3.7V |
| Nominal Capacity | 350mAh |
| Typical Capacity | 350mAh |
| Battery Type | Li-Polymer Battery |
|---|---|
| Nominal Capacity | 430mAh |
| Nominal Voltage | 3.7V |
| Max Charging/Discharging Current | 1.0CA(=430mAh) |
| Battery Pack Size | MaxT5.0*W12.0*H75.0mm |
| Battery Type | Custom Li-polyer Batteries |
|---|---|
| Nominal Capacity | 170mAh |
| Nominal Voltage | 3.7V |
| Cycle Life | ≥500 Times |
| Battery Pack Size | MAX 3.6*20.0*29.0mm |
| Battery Type | Lipo Battery |
|---|---|
| Nominal Capacity | 160mAh |
| Nominal Voltage | 3.7V |
| Max Charge/Discharge Current | 1.0C/160mA |
| Battery Cell Dimensions | Max 3.9*15.5*28.5mm |
| Battery Type | Rechargeable Lithium Polymer Battery |
|---|---|
| Charge Voltage | 4.2V |
| Nominal Capacity | 1200mAh |
| Nominal Voltage | 3.7V |
| Battery Pack Size | MAX 5.1(T)x37.0(W)x61.5(L)mm |
| Battery Type | 3.7V Li Poly Rechargeable Battery Pack |
|---|---|
| Nominal Capacity | 5500mAh |
| Nominal Voltage | 3.7V |
| Max Charging/Discharging Current | 2750mA(0.5C-NCM) |
| Battery Cell Size | MAX 8.5(T)x42.0(W)x56.5(L)mm |
| Battery Type | Li-polymer Battery |
|---|---|
| Model | UNM450839 |
| Nominal Voltage | 3.7V |
| Nominal Capacity | 110mAh |
| Max Charging&Discharging Current | 1C/110mA |