| Battery Type | LiPO Batteries |
|---|---|
| Capacity | 550mAh |
| Voltage | 3.7V |
| Max Charging/Discharging Current | 1.0C/550mA |
| Cell Dimension | 5.5*25.5*40.5mm |
| Battery Type | Li-Polymer Battery |
|---|---|
| Nominal Capacity | 350mAh |
| Nominal Voltage | 3.7V |
| Charge Voltage | 4.2V |
| Max Charging/Discharging Current | 1C/350mA |
| Battery Type | Li Polymer Battery |
|---|---|
| Nominal Voltage | 3.7V |
| Nominal Capacity | 1200mAh |
| Max Cell Size | 10*30.5*40.5mm |
| Max Battery Pack Size | 10*30.5*42.5mm |
| Battery Type | Rechargeable Lithium Ion Polymer Battery |
|---|---|
| Nominal Voltage | 3.7V |
| Nominal Capacity | 450mAh |
| Max Charge/Discharge Current | 1.0C/450mA |
| Battery Pack Dimension | MAX 6.0*22.5*40.5mm |
| Battery Type | Rechargeable Li-ion Battery |
|---|---|
| Nominal Voltage | 3.7V |
| Nominal Capacity | 3000mAh |
| Battery Cell Size | MAX 6.0*50.5*80.5mm |
| Battery Pack Size | MAX 6.0*50.5*82.5mm |
| Battery Type | Cylindrical LiPo Battery |
|---|---|
| Nominal Voltage | 3.7V |
| Typical Capacity | 650mAh |
| Standard Charging | 130mA |
| Max Charging | 1000mA |
| Battery Type | High Rate Discharge Lipo Battery |
|---|---|
| Design Scheme | S8261ABJMD-G3J+8205 |
| Nominal Voltage | 3.7V |
| Nominal Capacity | 50mAh |
| Typical Capacity | 50mAh |
| Battery Type | Lithium Polymer Battery |
|---|---|
| Model | UNM501230 |
| Nominal Voltage | 3.7V |
| Nominal Capacity | 170mAh |
| Typical Capacity | 180mAh |
| Battery Type | Li-polymer Battery |
|---|---|
| Model | UNM602035 |
| Nominal Voltage | 3.7V |
| Nominal Capacity | 400mAh |
| Max Charging&Discharging Current | 1C/400mA |
| Battery Type | Li-polymer Battery |
|---|---|
| Model | UNM423040 |
| Nominal Voltage | 3.7V |
| Nominal Capacity | 450mAh |
| Typical Capacity | 460mAh |