| Type | Lipo Batteries |
|---|---|
| Nominal Voltage | 3.7V |
| Nominal Capacity | 140mAh |
| Charge Voltage | 4.2V |
| Max Charge And Discharge Current | 1.0C/140mA |
| Battery Type | Polymer Lithium Battery |
|---|---|
| Nominal Voltage | 3.7V |
| Nominal Capacity | 800mAh |
| Charge Voltage | 4.2V |
| Battery Cell Size | MAX 8.0*20.0*50.5mm |
| Battery Type | Rechargeable Lipo Battery |
|---|---|
| Nominal Voltage | 3.7V |
| Nominal Capacity | 1200mAh |
| Max Charging&Discharging Current | 1C/1200mA |
| Battery Cell Size | Max 10*30.5*40.5mm |
| Battery Type | 3.7V Li Poly Rechargeable Battery Pack |
|---|---|
| Nominal Capacity | 5500mAh |
| Nominal Voltage | 3.7V |
| Max Charging/Discharging Current | 2750mA(0.5C-NCM) |
| Battery Cell Size | MAX 8.5(T)x42.0(W)x56.5(L)mm |
| Battery Type | Rechargeable Polymer Lithium Battery |
|---|---|
| Nominal Capacity | 500mAh |
| Nominal Voltage | 3.7V |
| Charging Voltage | 4.2V |
| Cell Size | 5.5*23.0*38.5mm |
| Battery Type | Rechargeable Lipo Battery |
|---|---|
| Nominal Capacity | 1850mAh |
| Nominal Voltage | 3.7V |
| Battery Pack Dimension | MAX 9.9(T)x34.5(W)x52.5(L)mm |
| Color | Silver |
| Battery Type | LiPo Batteries |
|---|---|
| Nominal Voltage | 3.7V |
| Nominal Capacity | 60mAh |
| Charge Voltage | 4.2V |
| Cycle Life | ≥500 Cycles (0.2C) |
| Battery Type | Rechargeable LiPo Batteries |
|---|---|
| Nominal Capacity | 400mAh |
| Nominal Voltage | 3.7V |
| Max Charging/Discharging Current | 1C/400mA |
| Battrey Cell Dimension | MAX (T) 8.0* (W) 20.0* (H) 25.0mm |
| Battery Type | Cylindrical Rechargeabe LiPo Battery |
|---|---|
| Nominal Voltage | 3.7V |
| Typical Capacity | 1100mAh |
| Standard Charging | 550mA |
| Max Charging | 1100mA |
| Battery Type | High Rate Discharge Lipo Battery |
|---|---|
| Nominal Voltage | 3.7V |
| Nominal Capacity | 800mAh |
| Typical Capacity | 835mAh |
| Max Charging Current | 1C/800mA |