| Battery Type | Lithium Polymer Rechargeable Battery |
|---|---|
| Nominal Voltage | 3.7V |
| Nominal Capacity | 500mAh |
| Charge Voltage | 4.2V |
| Discharge Cut-off Voltage | 3.0V |
| Battery Type | LiPo Battery |
|---|---|
| Model | UNM422035 |
| Nominal Voltage | 3.7V |
| Nominal Capacity | 300mAh |
| Max Charging&Discharging Current | 1C/300mA |
| Battery Type | Lipo Battery |
|---|---|
| Model Number | UNM701040 |
| Nominal Voltage | 3.7V |
| Nominal Capacity | 230mAh |
| Charge & Discharge Current | 0.2C/46mA(Stardard), 1C/230mA(Min) |
| Battery Type | High Voltage Polymer Lithium Ion Battery |
|---|---|
| Model | UNM441718 |
| Nominal Voltage | 3.8V |
| Nominal Capacity | 110mAh |
| Typical Capacity | 120mAh |
| Battery Type | Custom Made Lipo Batteries |
|---|---|
| Nominal Capacity | 55mAh |
| Nominal Voltage | 3.7V |
| Max Charging/Discharging Current | 1.0C/55mA |
| Battery Cell Dimension | MAX 4.0(T)x11.5(W)x20.5(L)mm |
| Battrey Type | Small Cylindrical LiPo Battery |
|---|---|
| Nominal Voltage | 3.7V |
| Nominal Capacity | 200mAh |
| Charge Volatge | 4.2V |
| Max Charge/Discharge Current | 200mA(1.0C) |
| Battery Type | Polymer Lithium Ion Battery |
|---|---|
| Model | UNM 803040 |
| Nominal Voltage | 3.7V |
| Nominal Capacity | 950mAh |
| Max Charging Current | 1.0C / 4.2V |
| Battery Type | 3.87V High Voltage LiPo Battery |
|---|---|
| Nominal Capacity | 5000mAh |
| Nominal Voltage | 3.87V |
| Charging Volatge | 4.45V |
| Max Charging Current | 5000mA(1.0C-4.45V) |
| Battery Type | Cylindrical LiPo Battery |
|---|---|
| Nominal Voltage | 3.7V |
| Typical Capacity | 650mAh |
| Standard Charging | 130mA |
| Max Charging | 1000mA |
| Battery Type | Cylindrical LiPo Battery |
|---|---|
| Nominal Voltage | 3.7V |
| Typical Capacity | 400mAh |
| Standard Charging | 80mA |
| Max Charging | 800mA |