| Battery Type | 18650 Batteries |
|---|---|
| Nominal Capacity (Typical) | 3500mAh@0.2C |
| Nominal Capacity (Minimum) | 3400mAh@0.2C |
| Nominal Voltage | 3.7V |
| Charging Voltage | 4.2V |
| Battery Type | 21700 Lithium Battery |
|---|---|
| Standard Discharge Capacity | Typ. 5000mAh |
| Rated Discharge Capacity | Min. 4800mAh |
| Nominal Voltage | 3.6V |
| Discharge Cut-off Voltage | 2.5V |
| Battery Type | Cylindrical Lithium Ion Cell |
|---|---|
| Nominal Capacity | 3800mAh |
| Nominal Voltage | 3.6V |
| Charging Voltage | 4.2V |
| Discharge Cut-off Voltage | 2.5V |
| Battery Type | Lipo Batteries |
|---|---|
| Nominal Voltage | 3.7V |
| Nominal Capacity | 260mAh |
| Max Charging/Discharging Current | 1C/260mA |
| Battery Weight | About 5.0g |
| Battery Type | Cylindrical Lithium Ion Cell |
|---|---|
| Standard Discharge Capacity | Min 3350mAh |
| Nominal Voltage | 3.6V |
| Charging Voltage | 4.2V |
| Discharge Cut-off Voltage | 2.65V |
| Battery Type | Rechargeable Lipo Battery |
|---|---|
| Nominal Capacity | 1850mAh |
| Nominal Voltage | 3.7V |
| Battery Pack Dimension | MAX 9.9(T)x34.5(W)x52.5(L)mm |
| Color | Silver |
| Battery Type | Custom LiPO Batteries |
|---|---|
| Nominal Capacity | 1150mAh |
| Nominal Voltage | 3.7V |
| Max Charging/Discharging Current | 1C/1150mA |
| Battery Cell Dimension | MAX 3.8(T)x48.5(W)x60.5(L)mm |
| Battery Type | Custom Lithium Polymer Battery |
|---|---|
| Nominal Capacity | 2200mAh |
| Nominal Voltage | 3.7V |
| Max Charge/Discharge Current | 1.0C/2200mA |
| Max Discharge Current | 1.0CA |
| Battery Type | Rechargeable Li Ion 21700 Battery |
|---|---|
| Nominal Capacity (Typical) | 5000mAh@0.2C |
| Nominal Capacity (Minimum) | 4900mAh@0.2C |
| Nominal Voltage | 3.7V |
| Charging Voltage | 4.2V |
| Battery Type | LiPo Rechargeable Battery |
|---|---|
| Model Number | UNM503035 |
| Nominal Voltage | 3.7V |
| Nominal Capacity | 500mAh |
| Max Charging&Discharging Current | 1.0C/500mA |