| Battery Type | Cylindrical Lithium Ion Cell |
|---|---|
| Nominal Capacity (Typical) | 3000mAh |
| Nominal Voltage | 3.6V |
| Charging Voltage | 4.2V |
| Discharge Cut-off Voltage | 2.5V |
| Battery Type | 18650 Lithium Battery |
|---|---|
| Nominal Capacity (Typical) | 3000mAh@0.2C |
| Nominal Capacity (Minimum) | 2900mAh@0.2C |
| Nominal Voltage | 3.6V |
| Charging Voltage | 4.2V |