| Battery Type | 18650 Batteries |
|---|---|
| Typical Capacity | 2900mAh@0.2C |
| Nominal Capacity | 2750mAh@0.2C |
| Nominal Voltage | 3.7V |
| Charging Volatge | 4.2V |
| Battery Type | 18650 Lithium Battery |
|---|---|
| Nominal Capacity (Typical) | 3000mAh@0.2C |
| Nominal Capacity (Minimum) | 2900mAh@0.2C |
| Nominal Voltage | 3.6V |
| Charging Voltage | 4.2V |