| Battery Type | 7.4V Li-polymer Battery Pack |
|---|---|
| Nominal Capacity | 720mAh |
| Nominal Voltage | 7.4V |
| Max Charging/Discharging Current | 720mA(1.0C) |
| Battery Cell Size | MAX 7.8(T)x25.5(W)x32.0(L)mm |
| Battery Type | Lithium Polymer Battery Pack |
|---|---|
| Nominal Capacity | 1800mAh |
| Nominal Voltage | 7.4V |
| Max Discharging Current | 1800mA(1.0C) |
| Cycle Life | Over 500 Times |
| Battery Type | Li-polymer Battery |
|---|---|
| Model | UNM352023 |
| Nominal Voltage | 3.7V |
| Nominal Capacity | 115mAh |
| Typical Capacity | 125mAh |
| Battery Type | Li-polymer Battery |
|---|---|
| Model | UNM423040 |
| Nominal Voltage | 3.7V |
| Nominal Capacity | 450mAh |
| Typical Capacity | 460mAh |
| Battery Type | Curved Lipo Battery |
|---|---|
| Nominal Voltage | 3.7V |
| Nominal Capacity | 27mAh |
| Charge Ending Voltage | 4.2V |
| Discharge Ending Voltage | 3.0V |
| Battery Type | Li-polymer Battery |
|---|---|
| Model | UNM450839 |
| Nominal Voltage | 3.7V |
| Nominal Capacity | 110mAh |
| Max Charging&Discharging Current | 1C/110mA |
| Battery Type | Cylindrical LiPo Battery |
|---|---|
| Nominal Voltage | 3.7V |
| Typical Capacity | 650mAh |
| Standard Charging | 130mA |
| Max Charging | 1000mA |
| Battery Type | Cylindrical Lithium Ion Cell |
|---|---|
| Rated Capacity | Min 4000mAh |
| Nominal Voltage | 3.6V |
| Charging Voltage | 4.20 ± 0.05V |
| Discharge Cut-off Voltage | 2.5V |
| Battery Type | Li-polymer Battery Pack |
|---|---|
| Minimum Capacity | 1100mAh |
| Typical Capacity | 1200mAh |
| Nominal Voltage | 3.7V |
| Max Charging Current | 2C |
| Battery Type | Custom Lithium Polymer Battery |
|---|---|
| Nominal Capacity | 2200mAh |
| Nominal Voltage | 3.7V |
| Max Charge/Discharge Current | 1.0C/2200mA |
| Max Discharge Current | 1.0CA |