| Battery Type | Li-polymer,Li-Ion Battery,lipo Battery |
|---|---|
| Nominal Capacity | 400mAh |
| Nominal Voltage | 3.7V |
| Charge Voltage | 4.2V |
| Max Charing/Discharging Current | 1C/400mA |
| Battery Type | Custom Li Ion Polymer Battery |
|---|---|
| Nominal Capacity | 110mAh |
| Nominal Voltage | 3.7V |
| End Voltage | 3.0V |
| Max Charging/Discharging Current | 1.0CA(=110mAh) |
| Battery Type | LiPO Batteries |
|---|---|
| Nominal Capacity | 300mAh |
| Nominal Voltage | 3.7V |
| Charge Voltage | 4.2V |
| Discharge Volatge | 3.0V |
| Battery Type | Li-ion Polymer Battery |
|---|---|
| Nominal Voltage | 3.7V |
| Nominal Capacity | 1200mAh |
| Charge Voltage | 4.2V |
| Discharge Cut-off Voltage | 3.0V |
| Battery Type | Li-polymer Batteries |
|---|---|
| Nominal Capacity | 400mAh |
| Nominal Voltage | 3.7V |
| Cycle Life | ≥500 Times |
| Color | Silver |
| Battery Type | Custom LiPO Batteries |
|---|---|
| Nominal Capacity | 1150mAh |
| Nominal Voltage | 3.7V |
| Max Charging/Discharging Current | 1C/1150mA |
| Battery Cell Dimension | MAX 3.8(T)x48.5(W)x60.5(L)mm |
| Battery Type | Rechargeable Li-polymer Battery |
|---|---|
| Nominal Voltage | 3.7V |
| Nominal Capacity | 1000mAh |
| Charge Voltage | 4.2V |
| Battery Pack Size | MAX 4.5(T)x27.0(W)x82.5(L)mm |
| Battery Type | Rechargeable Li-Polymer Battery |
|---|---|
| Nominal Capacity | 1500mAh |
| Nominal Voltage | 3.7V |
| Charge Volatge | 4.2V |
| Max Charging/Discharging Current | 1C/1500mA |
| Battery Type | Lithium Polymer Battery |
|---|---|
| Nominal Voltage | 3.7V |
| Nominal Capacity | 1200mAh |
| Shape And Color | Prismatic , Silver |
| Max Cell Size | 10*30*40.5mm |
| Battery Type | Small Li-Polymer Battery |
|---|---|
| Voltage | 3.7V |
| Capacity | 60mAh |
| Max Charging/Discharging Current | 1C/60mA |
| Battery Cell Size | MAX 3.0(T)x12.5(W)x21.5(L)mm |